DJ Baltazar

Biography

Někdy v říjnu 2001 napadlo DJ-e a frontmana punkové kapely Plexis, jehož zná noční pražský mejdanový svět pod přezdívkou Mucho, že by nebylo špatné oživit suché pouštění desek živými nástroji. Oslovil tedy dva své kamarády z kdysi slavných hardcoreových kapel Našrot a Michael´s Uncle, řvouna Hraboše a hráče na bicí Jardu Stuchlého, zda-li by nechtěli do jeho latinskoamerické produkce vložit svůj hlasový a bubenický potenciál. Oba nabídku přijali a tak od listopadu začali všichni společně vystupovat na akcích zvaných Saladas v holešovickém dance klubu Mecca. Název vznikal krátce. Výraz „jazz“ patřil v tom roce vedle slovního spojení „zabilikennyhoparchanti“ k těm nejoblíbenějším a mladí hudební kritici ho využívali hojně i pro muziku, která s ním neměla skoro vůbec nic společného. Jelikož byli Hraboš i Mucho velkými fotbalovými fanoušky a vypité a zhulenecké sledování středeční ligy mistrů ve Vinárně U sudu patřilo k jejich tradičním oblíbeným kratochvílím, začalo jim docházet, že by jméno projektu mělo mít něco společného s fotbalem. Oba fandili (a fandí) Slávii Praha a co se týče reprezentačních teamů, Hraboš vždy hájil argentinské a Mucho mexické barvy. Hudba tělesa měla pokračovat v tradici Muchova latinsko-amerického dýdžejování, a tak se inspirativně zaměřili do této oblasti. Nakonec se shodli na Maradona Jazz. A název byl na světě.
Hned od počátku bylo jasné, že se jedná o ryze chill outový projekt, který nebude mít ambice k vystupování na příliš sebestředně a příliš vážně se beroucích hlavních scénách. Radost a pohoda, el hulčo y calambre, sranda, prostě hudba jen tak. Konkrétně řečeno se jednalo o čistou improvizaci, kdy oba „živí“ hudebníci doplňovali svým hlasem a bubny sound Muchem pouštěných desek. Jelikož členové souboru považovali Maradonu Jazz za zcela volné sdružení, během jara 2002 si s nimi občas zaimprovizovali i další hudebníci, většinou jejich kamarádi. Novým příchozím se stal na trvalo DJ Baltazar, jehož hudební vkus byl téměř shodný s vkusem Muchovým. Posléze se zatím posledním stálým členem stal skvělý jazzový saxofonista Šimon Ornest, člen ska-dechovky Kamil Jasmín Band. Právě jeho nástupem dostal výraz „jazz“ v názvu souboru své opodstatnění.
O kapele se začalo stále více mluvit. Nic netušící publikum vždy slezlo do chill outu, aby si odpočinulo při nějakém vyklidněném DJ-ovi, ale hned po pár minutách s překvapením a občas i v šoku zíralo na pódium, kde se místo jednoho člověka motala pětice podivných zkouřených magorů, kteří naživo zběsile třískali, troubili a hulákali do beztak již hodně vyběsněné muziky. Po chvíli se vykašlalo na odpočinek a samo začalo divoce křepčit. A na hlavní scénu už se mnohdy nevrátilo.
Sdružení Maradona Jazz, jehož domovskou scénou se zpočátku stal pražský klub Mecca, se pak zúčastňovalo různých akcí, z těch zásadních jmenujme alespoň v srpnu 2004 úžasný set na Trutnov Open Air Festival, předtím v březnu 2003 4. ročník Global Connection, nebo v srpnu téhož roku na festivalu Creamfields u Roudnice n. L.. Tento koncert je popisován v psané historii souboru: „Koncert v Algida stanu bohužel proběhl v čase, kdy na hlavní scéně temnili Massive Attack. Chudáci bristolští ponuráři! V půlce koncertu to málem zabalili, poněvadž prostor před hlavní scénou zcela zel prázdnotou. Zato Algida stan praskal ve švech i v trubkách. Po vystoupení si MA stěžovali pořadatelům, ať už je nikdy nedávají na stejnou hodinu s tak vynikající kapelou jako jsou ´ti džezici co maj v názvu toho kokainovýho kopálistu´. Prý se na ´maradonu´ sami chtěli podívat a takhle neviděli nic a navíc stál jejich vlastní koncert za prt. Massive Attack tak byli celkovou situací velmi znechuceni. Tedy… informace podaná v tomto odstavci není přesně ověřena, takže to mohlo být i obráceně.“
Taková je tedy Maradona Jazz. Humorná, srandovní, pohodová.

Maradona Jazz

Obsazení: DJ Mucho (dj-ing, perc, voc), DJ Baltazar (dj-ing, perc, voc), MC El Hraboš (voc, perc), Jaroslav „Seňor“ Stuchlý (ds, perc, voc), Šimon „Šimonito“ Ornest (sax, perc, voc) a různí, náhodně přišedší hosté.

All session by DJ Baltazar

Baltazar

01:00 - 03:00