Czech Beatbox Battle exhibition by Jaro Cossiga

Czech Beatbox Battle exhibition by Jaro Cossiga

Biography

27. září 2008 pokřtil v divadle Archa jeden z nejznámějších českých beatboxerů a producentů tohoto stylu novou desku. Album je výjimečné především v tom, že jeho vznik doprovázela dvouměsíční expedice v prostředí brooklynského undergroundu. Z New Yorku dorazí i hosté.
Jaro Cossiga je jméno, na které chtě nechtě narazíte, nejen pokud se budete zajímat o český beatbox. Prvně jsem ho spatřil před pěti roky na finále české slam poetry v Olomouci, kde jako jediný zakomponoval do svého vystoupení beatbox. Dnes je to borec, který se díky beatboxu prodýchal až k mezinárodnímu uznání. O Cossigovi a jeho projektech bylo slyšet v New Yorku, Japonsku, ale i na australských nebo fidžijských radiových stanicích…
Co je na Cossigovi nejcennější – pod jeho vlivem se beatbox oprostil od věčné nálepky hip hopového rytmického „prskání.“ Jaro Cossiga léta hledal cestu jak beatbox prosadit i jako umění peformance a vynecháme-li veškeré jeho vlastní projekty, do nichž nepatří nic menšího než vydání prvního českého beatboxového alba, našli bychom spolupráci s pěknou řadou uznávaných hudebníků či účast v úspěšných divadelních projektech.
Jaro Cossiga a Kid Lucky
První se přihlásilo divadlo Archa s projektem Chat – nebezpečně snadné známosti (r. Jana Svobodová) a Cossiga později spolupracoval i na dalším projektu této režisérky SenAnderSen. Účastnil se i pověstných divadelních workshopů Mina Tanaki, které spočívají m.j. v tom, že herci a tvůrci spolu jistou dobu společně žijí, fyzicky pracují a zkouší na Tanakově farmě. Fúze s tak rozdílnými muzikanty a skladateli jakými jsou Jarda Svoboda z Trabandu, Varhan Orchestrovič Bauer nebo Jaroslav Kořán už mohou jen napovědět, že Cossiga dokáže spolupracovat s kýmkoli. Na světové výstavě Expo v japonském Aichi si společně s kolegou Jesusem „zahráli na pusu“ například se zpěváky hrdelních tónů z Tuvy! „Čapnul jsem příležitost za pačesy, kdykoliv jen to šlo,“ doplňuje Cossiga.
Výše zmíněné divadlo Archa bude i hostitelem Cossigova nejnovějšího projektu. 27. září zde pokřtí album Hop´n´ Nob, které nahrával společně s řadou hostujících MC´s v New Yorku na jaře tohoto roku. Během téměř dvouměsíční expedice, kterou čeští beatboxeři podnikli, vznikl v provizorních studiích v řadě brooklynských domácností materiál na desku, na které se kromě české špičky podíleli i newyorští beatboxeři.
Jaro Cossiga vysvětluje: „Zásadní otevření New Yorku a první kontakt s místním undergroundem jsme měli já a Dowis právě v roce 2006, když jsme hráli s divadlem Archa na festivalu European Dreaming. Zůstali jsme v NY o 14 dní déle, než byl plánovaný pobyt. Díky Kid Luckymu jsem se seznámil se zásadní většinou jeho undergroundové rodiny. A po dvou letech z této spolupráce vychází album Hop’n‘ Nob.“
Je jediným evropským členem newyorského Beatboxer Entertainment N.Y.a vedl workshopy i na proslulé New York street academy. Snaží se beatbox posouvat do různých zajímavých směrů – na Slam poetry večerech propojoval beatbox s poezií, spolupracoval s řadou velmi různorodých hudebníků – se skupinami Traband a Klarinet factory, se skladatelem a členem člen Agon orchestra Michalem Nejtkem, s Varhanem Orchestrovičem Bauerem, The Tap Tap, Wings, Adam Tvrdý, Hana Hegerová, Bolek Polívka, Ondřej Hejma, Karel Gott a řadou dalších. Autorsky se podílel mimo jiné na představeních Chat a Sen Andersen v divadle Archa,V 11:20 Tě Opouštím, Divnej Soused, reprezentoval Čechy na výstavě Expo 2005 v Japonsku, vystoupil na řadě festivalů.

Je jedním z tvůrců prvního českého beatboxového alba Beat apetit. Říká, že s beatboxem se lze “proprskat až do nirvány”.

All session by Czech Beatbox Battle exhibition by Jaro Cossiga