Bassistaz

Biography

BasSistaz je crew djek, které spojuje zalíbení ve zlámané hudbě. Prvotní impuls přišel ze zahraničí, kde již mnoho let funguje celoevropská, potažmo celosvětová síť drumandbassových žen – Junglistic Sistaz. Několik djek se při debatě v autě po cestě na party rozhodlo zkusit něco podobného založit i u nás. V čechách nic takového jako skupina samých djek nebylo a ani se o to nikdo nepokusil. Všechny oslovené dívky včetně zakladatelky originálních sistaz Shroombab nadšeně souhlasily a tak v dubnu 2011 vzniklo sesterstvo BasSistaz.

Prvními členkami byly ostřílené djky i tehdy relativní nováčkyně: matadorka českého dnb a moderátorka Radia1 – Babe LN; spoluzakladatelka jednoho z prvních jungle sound systémů BassBeast – Mary-J; multižánrová djka, původně členka dnes již zaniklého sound systému Dread Beat Squad, promotérka a zakladatelka BasSistaz – Kan-Jacca; velmi talentovaná mladá djka s vytříbeným vkusem – Snookey; kladenská členka divadelního souboru Antitheater – Little K8 a v neposlední řadě polosystemačka co se s tím vůbec nemazlí – Shifty. V prosinci roku 2012 se přidala další dnes již téměř legendární djka, která si dlouhou dobu získávala srdce drumandbassových nadšenců a byla také součástí té první vlny zlámanin v čechách – Ja-Ne.

V říjnu roku 2013 se opět rozšířily jejich řady a to hned o tři výtečné djky. První z nich je Annita – původně houseová djka ze Slaného, co patří i do tamní notoricky známé crew Touch The Jungle. Promotérka a členka Liqid DnB crew, která se vyznačuje velmi specifickým výběrem tracků ve svých setech – Theya a nakonec i její souputnice z Liquid DnB crew – Domina, která hrává buď liquid nebo naopak neurofunk. Tyhle dámy se ovšem zdaleka nezdržují jen v drumandbassu. I když je to jejich hlavní pole působnosti, často od nich uslyšíte také breakbeat, electro, house, acid i tekkno.

V roce 2014 přišla další zásadní změna a crew se skoro zdvojnásobila. Díky tomu už sesterstvu není cizí ani techno, hip-hop nebo dubstep, ale pořád všechny členky spojuje (alespoň občasné) hraní drumandbassu. Nika77 je známá spíše nadšencům do techna a to nejen jako výborná djka, ale i redaktorka serveru techno.cz, která má dokonce i pár zářezů v produkci. Supet je zas jedinou členkou sesterstva, co dovede krotit gramofony na uplně jiném levelu – její doménou je totiž hip-hop, kde je turntablism běžnou praktikou. Většina zbylých nových členek už bude fanouškům drumandbassu mnohem povědomější: moravská techstepová královna a členka OMC crew, která už kroutí svůj třináctý djský rok – Elwira; sestra se snad nejtvrdším výběrem dnb, která se jako členka sound systému Frenbass neštítí ani tekna – Nikisha; jemná slovenská dáma s nekompromisní selekcí v „therapy“ stylu, členka Hoofbeats crew – Lady Su; vyznavačka melodických liquidů a deepů, členka moravské Redrum crew – VJE; tři roky hrající brněnská djka, která po vzoru svých moravských kolegyň umí pořádné přitvrdit – Mania a talentovaná pražská deepařka Mellifera.

Díky napojení na síť Junglistic Sistaz je v dlouhodobém plánu představovat na jimi pořádaných akcích ty nejlepší djky z celé evropy, což se pomalu ale jistě začíná plnit. Dosud se jim podařilo do ČR přivézt například legendární DJky Storm, Flight či MissRepresent, ale i mladší talentované producentky jako Ishome nebo Kyrist. Nadšení a elán holkám nechybí, tak už jen zbývá doufat, že tento typ „emancipace“ se bude líbit i návštěvníkům jejich parties 🙂

All session by Bassistaz